Till blivande åk 2, 3 och IM

Välkomna tillbaka till Rosen! Terminsstart sker onsdag den 21/8. Uppropstider är följande:

Årskurs 2 samt IM: kl. 9

Årskurs 3 kl. 0.

Salar är enligt schemat som publiceras i Skola 24 i augusti.

Om ni i er klass ska ses på annan plats kommer era mentorer meddela det via mail. Denna första dag kommer ni att tillbringa tillsammans med er klass och era mentorer, förhoppningsvis utomhus (om vädret tillåter). Ni får med er picknicklunch från skolan.   

Glöm inte att ta med lås till elevskåpet. Om du är berättigad busskort kommer kortet att skickas hem en vecka före skolstart (du behöver inte göra någon ansökan).  Om du har frågor kring busskort kan du vända dig till 018-727 08 00.  

Har du frågor om skolstarten eller funderingar om dina studier är du välkommen att kontakta din programrektor.  

Programrektor för NA – Filip Jornefelt, filip.jornefelt@uppsala.se, tel nr. 018-727 33 59 

Programrektor för SA – Petra Bruce, petra.bruce@uppsala.se, tel nr. 018-727 53 51 

Njut av sommarlovsdagarna så ses vi onsdagen den 21 augusti!

 

27 juni 2024