Gymnasiemässan på Fyrishov 16 november

16 november är det gymnasiemässa på Fyrishov. Du som går i årskurs 9 besöker gymnasiemässan med din skola. Vårdnadshavare är också välkomna.

Träffa elever, lärare och studie- och yrkesvägledare
På mässan träffar du elever och lärare från kommunala och fristående gymnasieskolor i Uppsala, Tierp, Knivsta och Östhammar. Du träffar också studie- och yrkesvägledare. Så passa på att ställa alla dina frågor. Gymnasiemässan kan hjälpa dig att komma fram till vilka skolor du vill besöka på öppet hus.

Vårdnadshavare kan också besöka mässan
Gymnasiemässan har öppet 9.00–19.00. Eleverna besöker mässan med sin klass under skoltid. Vårdnadshavare är välkomna när som helst under dagen och kvällen, tillsammans med sitt barn eller på egen hand.

 

Mer information
gymnasiemässans webbsida kan du läsa mer om mässan. Där finns också information som är bra att läsa inför besöket och inför gymnasievalet.

24 oktober 2023